بیانیه هفته جهانی کارآفرینی

بیانیه هفته جهانی کارآفرینی

پژوهشگران اقتصادی بر این باورند که یگانه مسیر توسعه و پیشرفت اقتصادی- اجتماعی، کارآفرینی است و برای داشتن اقتصادی پویا و به تبع آن کشوری نیرومند، نیازمند به وجود آمدن جامعه‌ایی از کارآفرینان هستیم. کارآفرینان مانند درختان تناور و پرباری هستند که ثمره‌ی تلاششان کام‌ بسیاری را شیرین می‌کند. اما به وجود آمدن یک کارآفرین در شرایط کنونی بیشتر شبیه به اتفاق است تا یک روال متداول.

در شرایط کنونی برای سربرآوردن یک کارآفرین از میانه هزاران شهروند باید سال‌ها «ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار شوند» تا اگر دست تقدیر همراه فرد باشد، بتواند قابلیت‌های بالقوه‌ در مغز و بازوی انسان‌های دیگر را به فعلیت درآورد. اما با تمام چالش‌های پیش رو، تجربه پیشرفت کشورهای دنیا نشان می‌دهد که نسلی از کارآفرینان خلاق هستند که قادرند جهش‌های اجتماعی و اقتصادی را رقم بزنند و این امر محقق نخواهد شد مگر با ترویج و توسعه فرهنگ کارآفرینی در میان آحاد مردم. در کشورهای پیشرو به منظور فرهنگ‌سازی و درک یک مفهوم و یا جلب نظر جامعه به یک موضوع، از کمپین‌ها و ابزار تبلیغاتی به مناسبت‌های مختلف بهره‌گیری می‌شود. در خصوص کارآفرینی نیز در اقصی نقاط جهان از مناسبتی به نام “هفته جهانی کارآفرینی” (هفته سوم نوامبر هر سال) استفاده می‌شود. این کمپین عظیم جهانی می‌تواند فرهنگ صحیح کارآفرینی را در افکار و اذهان جامعه عمومیت بخشد و باعث ترغیب و تشویق نسلی نوظهور از کارآفرینان شود.

“هفته جهانی کارآفرینی” فرصتی مغتنم برای ارج نهادن به نوآوران و خالقان اشتغال است. نوآورانی که تعبیر رهبر معظم انقلاب ارزش آفرینان جامعه هستند و با ریسک پذیری و صبر، سرمایه اصلی را برای جهش اقتصادی کشور فراهم می‌نمایند.

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بر آن است تا در این هفته برنامه‌های متنوع و متعددی را با محوریت بخش خصوصی و در راستای توسعه فردی، انگیزشی وانتقال تجربه بزرگان کارآفرینی برای آحاد افراد جامعه برگزار نماید. باورداریم که دست خدا با جماعت است و امیدواریم بتوانیم با کمک بزرگان، متخصصین و علاقمندان به مباحث کارآفرینی، گامی اثر گذار در جهت اعتلای فرهنگ ارزشمند کارآفرینی استان برداریم.

 

 

حمید رضا پناه

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی

خراسان رضوی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *